Rovnosť
Základným princípom, na ktorom je náš štát postavený je, že ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Aj vďaka našej činnosti je princíp zákazu diskriminácie z dôvodu sexuálnej orientácie a rodovej identity je obsiahnutý v zákone o rovnakom zaobchádzaní a platí pre oblasti pracovnoprávnych a obdobných právnych vzťahov, sociálneho zabezpečenia a sociálnych výhod, zdravotnej starostlivosti, poskytovania tovarov a služieb vrátane bývania a pre oblasť vzdelávania. Naše aktivity v súčasnosti zameriavame na napĺňanie tejto legislatívy v praxi. Našim cieľom je rovnosť reálna, nie iba zákonná. V tomto prípade teda nepostačuje iba garantovanie rovnosti v zákonoch, ale je potrebné prijať také opatrenia a aktivity, aby k napĺňaniu všeobecného princípu rovnosti pre LGBTI ľudí fakticky došlo.
20. februára 2020
Môže sa novinár/ka pýtať verejne činnej osoby na jeho alebo jej sexuálnu orientáciu?
Údaje týkajúce sa sexuálneho života alebo sexuálnej orientácie danej osoby sa podľa nášho práva považujú za „citlivé“ a podliehajú osobitným podmienkam spracovania. Zároveň platí, že verejne činné…
4. februára 2020
Projekt R.I.S.E for change: Slovensko je jednou z posledných 6 krajín EÚ, ktoré vôbec neuznávajú rodiny párov rovnakého pohlavia
Len pár sekúnd po polnoci 1. apríla 2001 primátor Amsterdamu ako prvý predstaviteľ štátu na svete oddal pár rovnakého pohlavia. V tú istú noc sa vzali ešte ďalšie štyri takéto páry a počas mesiaca…
30. mája 2019
Za farebnú kultúru
Občianske združenia Iniciatíva Inakosť, Dúhový PRIDE Bratislava a divadlo NOMANTINELS v nadväznosti na zamietnutie žiadostí o dotácie na podporu znevýhodnených skupín zverejňujú výzvu Za farebnú…
24. mája 2019
Vyhlásenie LGBTI organizácií k vývoju na Ministerstve kultúry SR
23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť…
16. mája 2019
Ministerka kultúry zastavila financovanie projektov zameraných na LGBTI ľudí (Tlačová správa)
Ministerka kultúry osobne rozhodla o tom, že ani jeden z projektov predložených organizáciami zastupujúcimi LGBTI ľudí v dotačnom programe pre oblasť kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva nebude…
13. marca 2019
Odmietame zneužívanie témy práv LGBTI ľudí v predvolebných kampaniach (Spoločné vyhlásenie LGBTI organizácií na Slovensku)
Odmietame zneužívanie témy práv LGBTI ľudí v predvolebných kampaniach (Spoločné vyhlásenie LGBTI organizácií na Slovensku) Ústava SR vymedzuje základné hodnotové vymedzenie nášho štátu a hovorí, že…
4. júna 2018
Otvorený list predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu
Vážený pán predseda vlády, ignorácia lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových (LGBT) ľudí zo strany vlády a štátu za posledné desaťročie spôsobila nahromadenie a vyostrenie problémov, ktorým táto…
15. mája 2018
Správa z celoslovenského LGBT prieskumu 2017
Iniciatíva Inakosť zrealizovala v druhej polovici roka 2017 celoslovenský LGBT prieskum. Cieľom bolo zmapovať život a problémy lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových (LGBT) ľudí a získať čo…
10. apríla 2018
Aké opatrenia podporujú LGBT ľudia?
V celoslovenskom LGBT prieskume sme sa pýtali LGBT ľudí aj na ich podporu navrhovaných opatrení v ich prospech, aké by im podľa nich pomohli a akú dôležitosť im pripisujú. Podpora legislatívnych…
27. marca 2018
Akým problémom čelia LGBT ľudia na Slovensku
Lesby, gejovia, bisexuálni a transrodoví ľudia, ktorí sa zapojili do celoslovenského LGBT prieskumu, považujú za najzávažnejší problém LGBT ľudí na Slovensku (81,9 % respondentov a respondentiek)…
16. marca 2018
Vyhlásenie členov a členiek zastupujúcich občiansku spoločnosť v Rade vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť
Násilná smrť novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je vážnym útokom na slobodu prejavu, slobodu tlače, práva na informácie, na tie základné práva, bez slobodného uplatnenia…
13. marca 2018
#pribehyoprijati – Diana hovorí o vyautovaní sa v práci
V sérii Príhehy o prijatí hovoria LGBT ľudia o svojich skúsenostiach s prijatím svojej identity sebou samými alebo svojím okolím, rodinou, priateľmi, priateľkami, v práci alebo……