Vojtíka prekvapilo, že sa pieseň uchytila aj mimo queer priestorov.

V máji prvý raz zaspieval, že počúva rozhlas mesta a my odvtedy nevieme vypnúť. Hoci je Detviansky sen výborne zloženou popovou piesňou s veselou atmosférou, z viacerých častí jej textu mrazí: „moc bojím sa budúcna, narodený do záhuby…., môj frajer ma nechce, lebo dnes už kričí: Na stráž…., nikdy nebudem kráľovná venčeka, pre moju krv a srdce dúhové.“

Spevák Vojtech Klinec bol následne zahltený ponukami na vystúpenia a rozhovory, Detviansky sen zaťal do živého, spájal otvorenú spoveď o ťažkom živote queer ľudí na Slovensku a skutočnosť, že aj v zlých podmienkach môžu zažívať radosť a nádej. Za túto pesničku ho ocenila aj porota Cien inakosti: „Skladba si získala obrovskú pozornosť nielen v LGBTI+ kruhoch a stala sa inšpiráciou pre mnohých mladých ľudí.“

Vojtík bol už predtým známym vďaka vystúpeniam s Queer Time Show, kabaretnému programu z Banskej Bystrice, kde vystupoval ako drag queen Kassandra. V rozhovoroch odvážne hovoril o šikane, toxickej maskulinite, o diskriminácii Rómov a LGBTI+ ľudí. V lete dokončil štúdium na konzervatóriu a v lete vydal svoje prvé EP Kvety z Podpoľania.

Detviansky sen znel na viacerých PRIDE pochodoch a stal sa akousi ich hymnou, ktorú publikum nadšene spievalo. Autor to však vníma inak: „Skôr by som povedal, že sa tá skladba stala hymnou všetkých outsiderov a divných ľudí. Určite som pocítil veľa podpory z mojej queer komunity, no najviac ma prekvapilo práve, že som sa pieseň uchytila aj v iných, než v queer priestoroch,“ myslí si Vojtík. Posledné mesiace boli preňho hektické.

„Príjemné je, že môžem svoje umenie prezentovať na rôznych koncertoch, no nepríjemnou stránkou je promovanie hudby. Stále mi je zvláštne sa promovať na sociálnych sieťach, pretože som trochu introvertnejší typ mimo javiska,“ vysvetľuje. V ďalšom období svojej skvele rozbehnutej hudobnej kariéry chce skúšať nové žánre, ale aj iné druhy umenia.

V kategórii Umenie a kultúra bol okrem Vojtíka nominovaný aj herec Ivan Martinka za herecký výkon v inscenácii O nič nejde, kde otvorene hovorí o svojom pocite odcudzenia a pochybnostiach, ktoré mu dlhé roky bránili vo verejnom coming-oute. Porota nominovala aj vizuálneho umelca Kristiána Németha za diela Modlitba za lepšiu budúcnosť/Oratio pro futuris melioribu a The Time is Now, v ktorých reagoval na ťaživú spoločenskú situáciu po vražde Juraja a Matúša.

✍️ Autor článku: Marek Hudec  |   📷 Fotografie: Michal Babincak (Dúhový PRIDE Bratislava)


 

Ceny Inakosti 2023 sú organizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Podujatie takisto finančne podporila Férová Nadácia a Veľvyslanectvo USA na Slovensku.