Novinárka Denníka N získala Cenu Inakosti druhý raz po sebe. Jej články sú u nás jedinečné.
Pandémia zvýraznila nerovnosť medzi LGBTI+ ľuďmi a väčšinovou spoločnosťou na Slovensku. Novinárka Ria Gehrerová už v prvých mesiacoch prvej vlny koronavírusu upozorňovala v Denníku N na to, že páry rovnakého pohlavia nemajú nárok na ošetrovné alebo že uviazli na opačných stranách uzavretých hraníc. V médiách bola jedinou. V pondelok za to získala už druhý raz po sebe Cenu Inakosti v kategórii Médiá.
„Počas pandémie sa opäť ukázali nespravodlivosti, ktoré sa dajú veľmi jednoducho vyriešiť bez veľkých investícií, ale sú politikmi dlhodobo prehliadané,“ vraví Ria. Témou života LGBTI ľudí sa dlhodobo a systematicky zaoberá. Robí rozhovory so zaujímavými osobnosťami z komunity, sleduje nenávistné nálady v parlamente a zákonodarné procesy, prináša autentické príbehy nespravodlivosti a robí to bez predsudkov a klišé, ktoré sa so zobrazením LGBTI ľudí často spájajú. V slovenskom mediálnom priestore je to jedinečné.
Na nezáujem politikov doplácali podľa nej v prvom rade deti. „Tie deti, ktoré nemohli byť s oboma svojimi mamami, lebo jedna z nich uviazla v inom okrese a nemala žiaden doklad, ktorý by dokazoval, že je tiež mamou alebo manželkou. Deti, ktoré museli zostať doma pre zatvorené školy, a nemohli sa pri starostlivosti o ne striedať obe mamy, lebo len jedna z nich má podľa štátu nárok na ošetrovné. A tiež tie deti, ktoré majú dvoch otcov, ale ak by ochoreli, k lekárovi ich môže vziať len jeden z nich, lebo štát ich oboch odmieta uznať za zákonných zástupcov,“ vysvetľuje.
Ria vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako editorka pre Teraz.sk a SkolskyServis.sk. Ako reportérka sa v Denníku N od jeho vzniku v roku 2015 venuje aj právam žien či domácej politike. Je zároveň členkou redakčnej rady teplého magazínu QYS.
Vraví, že sa v spoločnosti LGBTI ľudí cíti dobre. „Páči sa mi, že ide o komunitu, ktorá je veľmi rôznorodá, a že mi pomáha búrať stereotypy, ktoré som v sebe sama mala a často ešte stále mám,“ dodáva. V kategórii médií boli okrem nej na Cenu Inakosti nominovaní aj podcast Teplá vlna, redaktorka SME Michaela Žureková či portál Queer Slovakia.
Zoznam nominovaných nájdete tu: https://inakost.sk/nominacie-na-ceny-inakosti-2021/
Podujatie je organizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za podporu ďakujeme aj Veľvyslanectvu Holandského kráľovstva v SR.