Milujú ho desaťtisíce ľudí, no napriek sláve zostal verný sám sebe. Fero Joke otvorene hovorí o svojej orientácii a búra predsudky o dúhovej komunite. Iniciatíva Inakosť ho ocenila za pozitívne zviditeľnenie LGBTI+ osôb.
Fero Joke, vlastným menom František Košarišťan, pochádza z Dolného Kubína, kde aj vyštudoval Strednú zdravotnícku školu. Humor a neustále vtipkovanie mu vždy boli vlastné. Veľmi dobre mu však poslúžili aj ako istá ochrana, keď sa počas dospievania stretával s posmeškami, ktoré neraz súviseli aj s jeho orientáciou. Hlúpe narážky s ľahkosťou otáčal na žarty.
Po strednej škole išiel študovať pedagogiku na Univerzitu Komenského v Bratislave. Väčšie mesto mu prinieslo aj viac možností, spoznal nových ľudí a začal lepšie objavovať teplú komunitu. Jeho orientácia už nebola témou, ktorú by chcel nejako tajiť. Otvorene o nej hovoril aj doma s rodinou.
Popri štúdiu chodil pravidelne do nemocnice, kde zabával svojich kolegov a kolegyne videami, na ktorých ich parodoval. Veľa vtipných nápadov získal aj vďaka dlhoročnému priateľstvu s komičkou a moderátorkou Evelyn, ktorá sa už v tomto čase tešila pozornosti médií. Tá mu poradila, aby skúsil svoje vtipné scénky zverejňovať aj na Instagrame. Už po niekoľkých zábavných videách mu rýchlo začali pribúdať fanúšikovia a dnes ich má vyše 340 tisíc.
Paródie od neho sa stali známe na celom Slovensku a obľube sa teší aj v Českej republike. Jeho Maja je už legendou, ktorá sa okamžite šíri sociálnymi sieťami ako lavína. Internetového komika si neskôr všimli aj televízie. Dnes je pravidelným účastníkom rôznych televíznych šou a relácií, ako napríklad Milujem Slovensko, Tvoja tvár znie povedome či Pumpa.
Nezanevrel však ani na špeciálnu pedagogiku, ktorú vyštudoval. Snaží sa pomáhať znevýhodneným komunitám a pripomína, že medzi nás patria aj ľudia s hendikepom. Svoju slávu sa snaži využiť na to, aby upriamil pozornosť na ich ťažkosti, a najmä ukázal, čo všetko máme spoločné.
Na druhú koľaj neodsunul ani tému homosexuality. A hoci sa mnohé známe osobnosti boja otvorene hovoriť o svojej orientácii, pre Fera nebola popularita dôvodom, aby začal tajiť svoju identitu. Pre množstvo fanúšikov a fanúšičiek je práve on tvárou slovenskej LGBTI+ komunity. A navyše ako kresťaň ukazuje, že orientácia môže byť aj v súlade s vierou.
„Veľmi si vážim Cenu Inakosti, som naozaj poctený. Hoci sa PRIDE-ov aktívne nezúčastňujem, považujem ich za veľmi potrebné a snažím sa robiť si svoj vlastný PRIDE v bežnom živote. Pri každom rozhovore alebo všednej situácii, keď je o tom reč, poviem, že som homosexuál a aj kresťan, že som normálny človek,“ uviedol Fero počas preberania ocenenia. A ako sa ďalej vyjadril, zaroveň dúfa, že by jeho otvorenosť mohla pomôcť mladým chalanom a babám, ktorí sa nechcú alebo nemôžu vyautovať, aby videli, že aj s homosexuálnou orientáciou je možné žiť plnohodnotný život.
Zoznam nominovaných nájdete tu: https://inakost.sk/nominacie-na-ceny-inakosti-2021/
Ceny Inakosti 2021 sú organizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za podporu ďakujeme aj Veľvyslanectvu Holandského kráľovstva v SR.