Spomienkové podujatie pre Matúša a Juraja, obete teroristického útoku spred Teplárne, pripravuje na sobotu 12. októbra Iniciatíva Inakosť v spolupráci s ďalšími organizáciami. Prosíme verejnosť, aby si spolu s nami pripomenula ich láskavé a prajné povahy, a to zdieľaním svojich snov o takom Slovensku, ktoré by bolo bezpečným domovom pre všetkých. Do kampane sa bude dať zapojiť v pripravovanom komunitnom centre Iniciatívy Inakosť v Bratislave, ako aj online.
Teroristický útok z 12. októbra 2022, pri ktorom prišli o život Matúš Horváth a Juraj Vankulič a bola vážne zranená Radka Trokšiarová, bol obrovskou ranou nielen pre slovenskú LGBTI+ komunitu, ale aj celú spoločnosť. „Budú to už dva roky od útoku pred Teplárňou, ktorého cieľom bolo šíriť teror, strach a spôsobiť bolesť. Bola to veľká skúška nielen pre LGBTI+ ľudí, ale aj pre celú krajinu, či sa vieme zomknúť a spoločne zabrániť tomu, aby nenávisť rástla. Veľké množstvo ľudí dokázalo čeliť strachu, a napriek prežitej bolesti posilniť to dobré a láskavé v nás. Žiaľ, mnohí ani v tejto ťažkej chvíli nedokázali prejaviť súcit a základnú ľudskosť, a platí to aj pre viaceré čelné osobnosti tejto krajiny,“ hovorí Roman Samotný, majiteľ Teplárne a vedúci komunikácie Iniciatívy Inakosť.
Vytúženej zmeny v prijatí queer ľudí sme sa na Slovensku stále nedočkali, dokonca pribúda prejavov neznášanlivosti. „Skúšaní sme odvtedy boli veľakrát, keď zloba a klamstvá voči LGBTI+ ľuďom opätovne jatrili rany a ešte viac zraňovali celú krajinu,“ konštatuje Samotný. Vníma, že situácia na Slovensku sa vo viacerých ohľadoch zhoršuje. Spoločnosť rozdeľujú hoaxy a dezinformácie, ktoré tak rozbíjajú aj slovenské rodiny.
Spoločenský vývoj po útoku hodnotí podobne aj Martin Macko, výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť. Podľa jeho slov ani teroristický útok nezmenil postoje a rétoriku voči queer ľuďom na politickej scéne. V súčasnosti sme svedkami toho, že politici opakovane zneužívajú LGBTI+ tému.
„Namiesto toho, aby sa zaoberali skutočnými problémami, ktorým Slovensko čelí, rozdeľujú slovenskú spoločnosť, hľadajú nepriateľov a vymýšľajú riešenia na fiktívne problémy. LGBTI+ ľudia sú vyčleňovaní ako skupina, ktorá má vraj inú morálku a hodnoty ako väčšina. Pomenovania queer ľudí sú niektorými vnímané a používané ako nadávky. Podpora tejto skupiny občanov a občianok Slovenska je označovaná za propagandu a objavujú sa snahy trestať ju,“ hovorí Macko. V tejto súvislosti upozorňuje napríklad na zámer zakázať vyvesenie dúhovej vlajky na štátnych budovách alebo snahu obmedziť informovanie o LGBTI+ ľuďoch na školách. Spomína aj nedávne potrestanie poslankyne za dúhovú nálepku v pléne NR SR.
Veríme, že v týchto neľahkých časoch je dôležité prinášať nádej a ukázať, že naša krajina môže vyzerať aj inak. Vyzývame preto verejnosť, aby si spolu s nami uctila 12. 10. Matúša a Juraja zdieľaním snov a predstáv o takom Slovensku, ktoré by bolo bezpečným a láskavým domovom aj pre nich. „Verím, že sa nám spoločnými silami podarí, aby aj Slovensko bolo krajinou, v ktorej by sa cítili prijatí aj Matúš a Juraj. Chcel by som preto vyzvať ľudí, aby skúšali k sebe hľadať cestu, aby si nenechali otráviť úsudok klamstvami z internetu, ale usilovali sa lepšie porozumieť životnej skúsenosti iných. Matúš a Juraj mali odvahu, aby svoj život žili naplno. Boli príkladom toho, že je možné žiť v pravde a zároveň byť láskaví voči iným,” opisuje myšlienku kampane Samotný.
Do spomienkovej kampane Pre Matúša a Juraja sa bude dať zapojiť v sobotu 12. 10. v pripravovanom komunitnom centre Inakosti na Krížnej 2 v Bratislave, kde chceme vyplniť ešte prázdny priestor snami o láskavom Slovensku. Pre tých, ktorí sa nebudú môcť zúčastniť osobne v Bratislave, sme pripravili grafiky, prostredníctvom ktorých budú môcť zverejniť svoje odkazy pre Matúša a Juraja na sociálnych sieťach.
Svoj sen s nami zdieľala aj Jurajova mama Dana Šibíková, ktorá odsudzuje neustále útoky na queer komunitu: „Jurko mi veľmi chýba, stále na neho myslím. Veľmi by som si priala, aby bol medzi nami. A takisto by som si priala, aby som už nemusela ja a ani ani ďalšie mamy a otcovia neustále čítať všetky tie nenávistné komentáre na adresu našich detí. Ničím sa neprevinili, len sa jednoducho narodili ako LGBTI+ ľudia. Bola by som veľmi rada, aby aj na Slovensku prevážila vzájomná úcta a ohľaduplnosť,“ odkazuje.
Pridáva sa k nej aj Radka Trokšiarová so svojím snom o Slovensku, ktoré nepozná nenávisť: „Želám si, aby nikto nemal právo niekomu zobrať život a sny. Želám si, aby každý mal priateľov, ktorí sú ochotní počúvať vždy, keď je to potrebné. Takí boli Matúš a Juraj. Želám si, aby zlo a urážky nemali žiadny priestor, ale aby mala priestor láska a pokora. A hlavne si želám, aby ľudia na Slovensku boli šťastní,“ hovorí Radka.
Tu možno nájsť viac informácií o kampani Pre Matúša a Juraja: Sen o láskavom Slovensku.
Podujatie sa uskutoční aj vďaka podpore O2 férovej nadácie a Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov amerických. Za obsah správy zodpovedá Iniciatíva Inakosť a nemusí zodpovedať postojom, zisteniam či záverom Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov amerických.