Tepláreň jej pomohla lepšie porozumieť sebe.

V októbri to bol rok, čo sme pred Teplárňou prišli o Juraja a Matúša. Teroristický útok prežila Radka Trokšiarová, ktorá sa nevzdala a v nasledujúcom období odvážne vystupovala, hovorila o sebe, o živote a o ťažkostiach LGBTI+ komunity. Porota jej preto udelila Cenu inakosti za rok 2023 v kategórii pozitívne zviditeľnenie.

„Radka Trokšiarová sa stala symbolom sily, ktorý môže byť inšpiráciou pre mnohých LGBTI+ ľudí a ich podporovateľov/ky,“ vyjadrila sa porota. Radka pochádza z Kremnice a neskôr pracovala v Nitre. Do hlavného mesta sa presťahovala v novembri 2021, v čase pandémie. Chcela spoznať ľudí z komunity osobne, a nie cez appky, čo sa jej podarilo až po uvoľnení karantény a práve návštevy Teplárne jej pomohli lepšie porozumieť sebe.

Hoci ju stále občas prepadne úzkosť súvisiaca s traumou, ktorú v októbri 2022 zažila, snaží sa strachu čeliť. Mnohých inšpiruje, behá aby rozhýbala postrelenú nohu, neskôr sa prihlásila aj na pretek. „Vyšla som zo svojej komfortnej zóny, dokážem vystupovať verejne a stáť si za tým, čo poviem. Konečne nežijem dva životy, ale môžem byť hocikde sama sebou,“ hovorí. „Tiež mi obdobie po teroristickom útoku prinieslo do života veľa nových ľudí, ktorí ma celý čas podporujú a veria vo mňa.“

V nemocnici ju navštívila aj prezidentka Zuzana Čaputová a neskôr v decembri ju vzala aj na audienciu u pápeža Františka vo Vatikáne, čo bolo pre Radku ako veriacu osobu veľmi významné.

Často s Radkou vystupuje aj jej mama Ingrid, spolu napríklad stáli na pódiu počas Spomienky na Juraja a Matúša v októbri. „Dáva mi veľkú podporu a znamená moc, že za mnou stojí ako rodič.“ Hoci vražda Juraja a Matúša nezastavila nenávistné prejavy v spoločnosti voči queer ľuďom a politici a političky nepresadili potrebné zmeny, podľa Radky je treba vytrvať. „Myslím si, že je dôležité, aby si v súčasnej situácii ľudia starali o seba, aby im bolo psychicky dobre. Po voľbách som prestala sledovať politiku, lebo mi to dobre nerobilo. Povedala by som, že je dôležité sa nevzdať a bojovať ďalej, aj keď to bude ťažké.“

V kategórii Ceny inakosti za pozitívne zviditeľnenie boli okrem Radky nominovaní aj moderátor televízie TA3 Rasťo Iliev a Dávid Púchovský, ktorý v Policajnom zbore Slovenskej republiky bojoval proti dezinformáciám a v lete prešiel verejným comingoutom.

✍️ Autor článku: Marek Hudec  |   📷 Fotografie: Monika Kováčová


 

Ceny Inakosti 2023 sú organizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Podujatie takisto finančne podporila Férová Nadácia a Veľvyslanectvo USA na Slovensku.