Film napísal z vlastnej zvedavosti.

Premiéra na 57. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary a 12 nominácií na Českého leva. Film Úsvit sa odohráva v roku 1937, kedy prichádza do mesta Svit riaditeľ továrne so svojou ženou, aby tu podľa vzoru baťovského Zlína vybudovali moderné priemyselné mesto. Ich plány však naruší znepokojujúci nález mŕtvoly v areáli továrne. Ide o telo novorodenca s mužskými aj ženskými pohlavnými orgánmi. Prípad presahuje možnosti miestnych žandárov, podlieha maximálnemu utajeniu a na scénu prichádza tajná polícia. Zdá sa však, že jediným človekom, ktorý chce záhadu naozaj vyriešiť a nájsť odpovede, je tehotná manželka riaditeľa továrne. Tá pri pátraní narazí na nečakané prekážky vrátane množstva predsudkov. Tak znie anotácia česko-slovenského filmu Úsvit.

Ide o pôvodný námet scenáristu Mira Šifru, ktorého k scenáru inšpirovala prvá učebnica súdneho lekárstva z 30. rokov od Františka Hájka. Tú našiel náhodou v antikvariáte a pri jej čítaní si uvedomil, že číta o prípadoch starých takmer 100 rokov, ktoré dnes mnohí považujú za moderný výmysel. Neskôr sa z učebnice stal naratívny filmový príbeh. Keď som začal písať film Úsvit, bolo to najmä z mojej vlastnej zvedavosti. Chcel som viac vedieť o témach o ktorých som vedel iba veľmi málo.”. 

Hlavným cieľom scenáristu bolo vytvoriť queer film pre ľudí, ktorí nesledujú queer filmy: Chcel som využiť tému týkajúcu sa sexuálnej minority a urobiť z toho film pre ľudí, ktorí by si obyčajne povedali, že to nie je téma pre nich. V skratke som sa chcel prihovoriť konzervatívnejšiemu publiku a porozprávať o ľuďoch, ktorí sú medzi nami a ich existencia sa nedá poprieť.”.

Pri písaní scenára sa často obracal na svojich známych z komunity, ktorí mu pomohli do témy priniesť viac ľudskosti a skutočného prežívania. Bolo preňho veľmi dôležité, aby postavu Sašu hral transrodový alebo intersexuálny človek. Postavy sa nakoniec zhostil Richard Langdon, ktorý bol za svoj výkon ocenený cenou na Medzinárodnom filmovom festivale Thessaloniki.

Miro Šifra študoval scenáristiku a dramaturgiu na FTF VŠMU v Bratislave a na FAMU v Prahe. Aktuálne pracuje na viacerých televíznych a filmových projektoch. Po Úsvite patrí aktuálne medzi jeho najočakávanejšie projekty film MIKI, ktorý rozpráva príbeh slovenského mafiána Mikuláša Čermáka.

V kategórii Audiovízia bol okrem Mira Šifru nominovaná aj Radek Ševčík za za krátky film Otrávená studňa, ktorým autor reflektuje stav politickej kultúry na Slovensku a obavy LGBTI+ ľudí zo života v tejto krajine. Nomináciu získala aj Soňa G. Lutherová za dokumentárny film Šťastný človek, ktorý prináša príbeh transrodového človeka a jeho rodiny počas procesu tranzície.

✍️ Autorka článku: Nataša Jurčová Findrová |   📷 Fotografie: Sabina Zelinková (Filmový festival inakosti)


 

Ceny Inakosti 2023 sú organizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Podujatie takisto finančne podporila Férová Nadácia a Veľvyslanectvo USA na Slovensku.