Občianske združenie Dúhové rodiny je hlasom LGBTI+ rodičov a ich detí na Slovensku. Cenu Inakosti získalo za rozvoj teplej komunity, konkrétne za komunitné aktivity pre páry rovnakého pohlavia, ktoré vychovávajú alebo plánujú mať deti, a verejné vystupovanie s cieľom meniť postoje verejnosti.

 

OZ Dúhové rodiny sa už niekoľko rokov snaží prispieť k rovnosti, bezpečiu a prijatiu existujúcich alebo budúcich dúhových rodín v slovenskej spoločnosti. Je aktívnou a živou komunitou, ktorá sa snaží vytvárať inkluzívny a bezpečný priestor, taký potrebný pre dúhové rodiny. Združenie spája LGBTI+ ľudí, ktorí tvoria alebo túžia tvoriť rodinu. Organizuje pre nich stretnutia a víkendové pobyty. Taktiež pomáha budúcim rodičom z LGBTI+ komunity zistiť, aké sú možnosti, keď sa rozhodnú založiť si rodinu. Dúhové rodiny bojujú proti systémovej diskriminácii láskou a spolupatričnosťou. 

Ako organizácia zameraná na rovnosť sa zaoberá aj politikou a zmenou verejnej mienky. Svojimi aktivitami sa snaží napraviť akútny nedostatok osvety o dúhových rodinách.  Zapája sa do verejných diskusií. Približuje svoje životy v médiách. Na sociálnych sieťach prináša inšpiratívne príbehy rodičov a detí z dúhových rodín žijúcich na Slovensku i vo svete. Neustále sa verejne snaží pripomínať, že láska je tým, čo robí rodinu, a že na každej rodine záleží.

Medzi zakladajúcich členov a členky patria učiteľka, manažérka a aktivistka za rovnosť šancí vo vzdelávaní Anna Symington-Maar, architekt Majo Čurilla, manažér Ľubomír Šimášek, advokátka, ľudskoprávna aktivistka a progresívna politička Lucia Plaváková, teológ, publicista a progresívny politik Ondrej Prostrednik a farmárka, vinárka a muzikantka Agnes Lovecká.

„Ak by sme zostali len jednotlivcami, oveľa ľahšie v tom veľkom svete zanikneme. A keď niekto začne rozprávať o tom, ako si ‚buzeranti‘ chodia kupovať deti do Bruselu, tak sa zrazu nemá kto ozvať,“ vysvetľoval pre Denník N spoluzakladateľ Marián Čurilla dôvod existencie združenia. 

„Všetkých nás však spája túžba prispieť k tomu, aby sme žili v krajine a v spoločnosti, v ktorej sa každá rodina cíti prijato a v bezpečí a v ktorej každé dieťa má plnú právnu ochranu, ktorá mu prináleží,“ hovorí spoluzakladateľka Lucia Plaváková.

Zoznam nominovaných nájdete tu: https://inakost.sk/nominacie-na-ceny-inakosti-2021/


 

Ceny Inakosti 2021 sú organizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za podporu ďakujeme aj Veľvyslanectvu Holandského kráľovstva v SR.