Vytvorenie vzťahu s niekým, do koho ste blázon, je jeden z najlepších pocitov v živote. Vytvorenie úspešného a trvalého vzťahu si však vyžaduje úsilie. Nasledujúce tipy vám pomôžu byť skvelým priateľom alebo priateľkou.

Komunikácia

Spolu s dôverou je to to najdôležitejšie, čo treba   vedieť vo vzťahu zvládnuť. Je dôležité, aby ste otvorene, úprimne  a pokojne hovorili o svojich pocitoch. Skrývať to, ako sa cítite, hovoriť svojej partnerke, alebo partnerovi, čo si myslíte, že chcú počuť, alebo komunikovať nahnevane, môže vzťahu uškodiť. Hovoriť čestne a otvorene vám umožní lepšie spoznať sa, riešiť problémy a urovnávať nezhody. Na druhej strane, hádky alebo ignorovanie problémov vytvára vzdialenosť medzi vami. Ak máte niečo, o čom potrebujete hovoriť – povedzte to.

Dôvera

Vzťah bez dôvery vám šťastie neprinesie. Ak  podozrievate, žiarlite, nedôverujete a  neustále  sledujete partnera, alebo partnerku vonku, na internete,  v mobile, pravdepodobne to váš vzťah zničí. Jediným spôsobom, ako naozaj dať vzťahu šancu rozvíjať sa, je veriť vašej partnerke, alebo partnerovi, že budú verní  a spravia všetko pre dobro vášho vzťahu.  Znie to jasne, ale mnohí potrebujú pripomenúť: váš partner, alebo partnerka sa rozhodli byť s vami a s nikým iným. Verte tomu, čo máte a  užite si to.

Smiech

Užite si seba navzájom a bavte sa. Niekedy  ľudia  vnímajú len rozdiely a iné názory vo vzťahu, nehovoriac o vonkajších problémoch a zabúdajú na šťastné a zábavné chvíle s partnerkou, alebo partnerom.  Zdieľanie smiechu a dobrých momentov s partnerom, alebo partnerkou je jedným z najlepších zážitkov v živote. Ak sa ale zdá, že o sebe pochybujete a dávate prednosť tomu, že trávite čas oddelene,  môže to byť čas na to, aby sa vaše cesty rozišli.

Kompromis

Nemusíte súhlasiť so všetkým, ale dôležité je vypočuť partnera, alebo partnerku a skúsiť nájsť kompromis. Koniec koncov, ste nehľadali klon samého seba, s ktorým máte vzťah.

Dráma

Niektorí ľudia  sa radi hádajú a emočne vyčerpávajú, ale dráma je zlý spôsob, ako vyriešiť problémy alebo vyjadriť nespokojnosť vo vzťahoch. Môže vás to uspokojiť v tom, že sa cítite dôležito a ste stredobodom pozornosti, ale je to vlastne veľmi detský spôsob, ako komunikovať svoje pocity.

Romantika

Romantika a pozornosť k druhému by nemali skončiť v momente, keď máte istotu, že ste si partnerku, alebo partnera získali.  Je dobré pravidelne ukazovať svojmu partnerovi, alebo partnerke ako vám na ňom, alebo na nej záleží a že ich nepovažujete za samozrejmosť. Buďte  milí a kreatívni: prekvapte darčekom, večerou, alebo kultúrou. To robí človek  ktorý ľúbi. Je to tvrdá práca a neudržateľná, ak vyvíja úsilie iba jeden partner, alebo partnerka. Uistite sa, že ste sa nestali lenivými o vzťahu.

Rešpekt

Neberte svoju partnerku ako samozrejmosť, alebo nezačnite s ňou zaobchádzať ako s príslušenstvom, ktoré vám patrí. On alebo ona sú rovnako úžasné osoby, ako keď ste sa spoznali.

Nedokonalosti

Nikto nie je dokonalý. Prijmite to, že aj váš partner, alebo partnerka  robia chyby, majú nedokonalosti a nebude vždy v najlepšom rozpoložení. Ani vy nie! Neočakávajte, že váš partner, alebo vaša partnerka bude perfektný stroj na vzťah.  Nikto sa nerodí ako odborník na vzťahy a my všetci máme zlé dni.

Minulosť

Neumožnite, aby vaša minulosť alebo minulosť vášho partnera,  alebo partnerky ovplyvňovali to, čo máte teraz. Ak vám  bolo vo vzťahoch predtým ublížené,  neznamená to, že sa to stane aj so súčasnou partnerkou, alebo partnerom. Možno, že váš chalan alebo priateľka mali pred vami veľa partnerov a partneriek, ale nepredpokladajte, že sú neschopní a neschopné monogamie. Ľudia sa môžu meniť.

Asertivita

Nestaňte sa rohožkou. Aj keď je normálne chcieť  sa páčiť svojmu partnerovi, alebo partnerke a urobiť ich šťastnými, nemalo by to byť na úkor vašich vlastných potrieb. Je v poriadku z času na čas nesúhlasiť. Byť asertívnymi znamená, že hľadáte pre seba to, aby bol váš vzťah v rovnováhe. Takže ak sa vám nepáči skutočnosť, že váš priateľ trávi každú noc so svojimi kamarátmi, alebo každý večer fotky, s úsmevom mu povedzte, že sa vám to nepáči.

Citlivosť

Ak má vaša partnerka ťažké obdobie, buďte s ňou, aby ste ju vypočuli, upokojili, prípadne poradili. Byť vo vzťahu znamená pracovať spoločne na riešení problémov. Vzťahy sú fajn, ale budú chvíle, keď budete potrebovať tiež podporu a silu od druhých.

 

Vzťahy transrodových ľudí

Transrodoví ľudia sa pri vytváraní partnerských vzťahov musia vyrovnať s viacerými prekážkami, ktorými môžu byť:

– akceptácia rodovej identity zo strany partnera/partnerky,

– nemožnosť uzavretia manželstva pred zavŕšením prepisu rodu/zmeny pohlavia, alebo na druhej strane zrušenie manželstva pri prepise rodu ak majú manžela, alebo manželku,

– náboženské predsudky, stigmatizácia, diskriminácia okolím, ktorá môže partnerský vzťah zaťažovať,

– nátlak okolia, niekedy aj odborníkov/odborníčok, aby sa „rozhodli“ – teda podstúpili hormonálnu terapiu, operačné zákroky, čo môže negatívne ovplyvňovať vnímanie seba, a teda aj komplikovať prežívanie partnerského vzťahu,

– násilie zo strany partnera/partnerky.

Dôležité je byť úprimná, alebo úprimný, poskytnúť čo najviac vedecky overených informácií a bezpodmienečnú lásku partnerovi, alebo partnerke, ktorí tak môžu pochopiť, že vy ste sa nezmenili a že táto skutočnosť môže posilniť váš vzťah.

 

Spracované podľa http://www.bgiok.org.uk/relationships/tips.html

LGBT páry brožúra