Za svoj knižný debut získala Cenu za literatúru, ktorá sa udeľovala po prvýkrát. 

Mia Žureková je predovšetkým známa ako novinárka. Od roku 2016 pôsobí v Denníku SME, predtým pracovala ako hudobná redaktorka pre portál Hudba.sk, či v rádiu Devín. Je autorkou podcastu Medzi nami, ktorý sa zameriava na ženské a lifestylové témy nielen pre ženy. Vo svojej redaktorskej činnosti sa prioritne venuje právam žien a menšín, psychológii, pôrodníctvu a rodovej rovnosti. 

V roku 2021 získala Novinársku cenu za reportáž o predčasne narodených deťoch. V tomto roku bola nominovaná na Ceny Inakosti v kategórii Médiá za sériu článkov, v ktorých objektívne spracovala tému životov transrodových ľudí. 

Túto tému sleduje aj vo svojej debutovej (už vypredanej) novele Tá bolesť ťa prejde, v ktorej otvára otázky inakosti v znamení zblíženia a ponára sa do hĺbok krehkej psychiky za odpoveďami v podobe pochopenia a vyrovnania.

Knižná listová autoterapia Mii Žurekovej veľmi sugestívne otvára otázky inakosti v znamení zblíženia, ponára sa do hĺbok krehkej psychiky za odpoveďami v podobe pochopenia a vyrovnania, aby napokon mohla byť vypovedaná jasná správa o prejdení bolesti z neuneseného života.

„Je to téma, ktorá sa často v slovenskom literárnom svete neobjavuje. Uvedomila som si, že hoci jej mnohí veľmi nerozumejú, môže im byť v niečom blízka. Je o prežívaní transrodového človeka, dotýka sa duševného zdravia, úzkosti a depresie a je aj o tom, aké silné môže byť puto medzi ľuďmi,“ povedala pre magazín Apríl. 

Zoznam nominovaných nájdete tu: https://inakost.sk/nominacie-na-ceny-inakosti-2022/


 

Ceny Inakosti 2022 sú organizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.