Kam sa posunulo postavenie LGBTI+ ľudí v slovenskej spoločnosti za 20 rokov členstva v Európskej únii a akú rolu v tom zohrávajú zamestnávatelia? Na túto otázku sa sústredí program 4. ročníka konferencie Iniciatívy Inakosť o prijatí LGBTI+ ľudí, ktorá sa uskutoční 25. a 26. júna 2024 v Bratislave.

Prvý deň inKonferencie sa bude venovať zamestnávateľom a ich vplyvu na inklúziu LGBTI+ ľudí. O tom, ako majú firmy a organizácie komunikovať svoje hodnotové, ľudskoprávne postoje v momentálne náročnej spoločenskej atmosfére, príde porozprávať odborníčka na komunikáciu zo spoločnosti Seesame Alexandra Katkinová. Alexandra koordinovala komunikáciu niekoľkých projektov a iniciatív zameraných na zrovnoprávnenie LGBTI+ ľudí, za ktoré získala prestížne domáce a zahraničné ocenenia.

Následne bude súčasťou programu prednáška Dúhové lekcie, ktoré nás veľa naučili, v ktorých sa zástupcovia a zástupkyne IKEA, Volkswagen a Martinusu podelia o svoje skúsenosti s inklúziou LGBTI+ ľudí v pracovnom prostredí.

Úvodný deň konferencie zakončí panelová diskusia Malý veľký svet. So sociológom Michalom Vašečkom budeme debatovať o zásadných lokálnych a globálnych javoch, ktoré ovplyvňujú aktuálny stav našej spoločnosti. S etnologičkou a odborníčkou na konšpiračné teórie Zuzanou Panczovou rozoberieme, akú rolu pri polarizácií spoločnosti a nenávisti voči LGBTI+ ľuďom zohráva práve dezinformormačná scéna. A so psychológom Michalom Bačom budeme hovoriť o tom, ako táto situácia vplýva na našu duševnú kondíciu a či vieme v pracovných kolektívoch napriek tomu vytvárať bezpečné a rešpektujúce prostredie.

Hlavnou témou druhého dňa bude vstup do Európskej únie a reálny vplyv členstva na kvalitu života LGBTI+ ľudí. Slovensko už 20 rokov patrí k členským krajinám Európskej únie a vďaka tomu sa rozvinulo v mnohých oblastiach. Akú cestu si prešlo v téme ľudských práv, ktoré patria k základným princípom EÚ? Aké chyby sme na ceste k rovnosti spravili a ako sa z nich môžeme poučiť pri dosahovaní uznania práv pre všetkých? O tom budú diskutovať sociologička Oľga Gyárfášová, odborníčka na antidiskriminačné právo Janka Debrecéniová, expert na ľudské práva Marián Filčík a právnička Slovenského národného strediska pre ľudské práva Bogdana Micovčinová. Názov debaty znie Čo nám (ne)dalo 20 rokov v EÚ?

Program druhého dňa bude pokračovať prednáškou ústavnej právničky Lucie Berdisovej na tému: Ako odstrániť rozpor medzi európskym štandardom práv LGBTI+ ľudí a slovenskou realitou? Program konferencie zavŕši panelová diskusia Od slov k činom, v ktorej sa stretnú ústavná právnička Lucia Berdisová, verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v Bratislave Radim Dvořák a riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko. Diskutovať budú o tom, ako premeniť prísľub ľudských práv na každodennú realitu.

Štvrtý ročník inKonferencie sa koná 25. a 26. júna 2024 v priestoroch kinosály Slovenskej národnej galérie na Riečnej. Registrovať sa na konferenciu je možné na inakost.sk/inkonferencia.

inKonferenciu organizuje Iniciatíva Inakosť a Dúhový PRIDE Bratislava s podporou Veľvyslanectva Francúzskej republiky na Slovensku a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Registrácia akreditácií